Seyahat etmek yaşamın bir parçası. Uzun yolculuklar olabilir, kısa yolculuklar olabilir. İş için yolculuk yapılıyor olabilir, tatil amaçlı olabilir. Yolculuk yapmak bir zorunluk sonucu olabilir, keyif amaçlı olabilir. Bir şekilde insanlar bir yerden bir yere gider. Ama karayolu ile, ama havayolu ile. Belki de demiryolu veya deniz yolu ile. Peki nedir bir yolculuk yapmanın riski? En büyük risk bir kaza yaşanmasıdır. Bunun yanında yolculuk sırasında rahatsızlanma riski de var.

Seyahat sigortası, ulaşımın sağlanmasında hangi araç kullanılıyor olursa olsun, yolculuk sırasında ortaya çıkabilecek sağlık ile ilgili riskleri güvence altına alan bir sigorta şeklidir.

Sektörde yer alan bütün sigorta şirketleri, farklı isimlerle de olsa seyahat sigortası yapmaktadır. Hepsi de aşağı yukarı aynı güvenceleri sunmaktadır. Ancak esas olarak şu iki koşulun varlığı aranır:

- Kaza yaşanmışsa, bu kaza yolculuk sırasında olmalıdır
- Bir rahatsızlık yaşanmışsa, bu rahatsızlık yolculuk sırasında ortaya çıkmış olmalıdır ve önceden gelen bir rahatsızlığa bağlı olmamalıdır

Bunun yanında risk doğuran durum poliçenin geçerlik süresi içinde ortaya çıkmış olmalıdır. Poliçenin geçerlik süresi, ülke içinde yapılan yolculuklarda sigorta poliçesi üzerinde gösterilen tarihtir. Yolculuk ülke dışına yapılıyorsa, sigorta pasaporttaki çıkış tarihinde başlar, ülkeye dönüş tarihinde biter. Yolculuk ülke dışından yapılıyorsa, sigorta pasaporttaki ülkeye giriş tarihinde başlar, ülkeden çıkış tarihinde biter.

Bir seyahat sigortasının sağladığı güvenceler şunlardır:

- Kaza sonucu ölüm teminatı
- Kaza sonucu sürekli sakat kalma teminatı
- Yaralanma veya hastalanma durumunda, yapılacak tıbbi tedavi masrafları
- Yaralanma veya hastalanma durumunda, uygun bir sağlık kuruluşuna ulaşım masrafları
- Yaralanma veya hastalanma durumunda tedavi sonrası eve dönüş ulaşım masrafları
- Ölüm halinde nakil masrafları

Bu sayılan güvencelerin dışında başka güvenceler de alınabilir. Neticede seyahat sigortası, bir yolculuk sırasında beklenmedik olaylar karşısında insanların mağdur olmamasını sağlayan bir sigorta şeklidir.

Seyahat sigortası sistemi sigortacılıkta en gerekli sistemlerden biridir. Kişi yurt içerisinde veya yurt dışındaki seyahatlerinde gerek hastalık, rahatsızlık ve kaza, gerekse eşyanın çalınması ve zarara uğraması gibi durumlar altında kişisel teminatları sağlamaktadır. İstenmeyen bir durum olsa da her türlü seyahat çeşidinde kaza riski vardır. Bunu oranlamaya vuracak olursak en çok kaza kara yollarında yaşanır. Sonrasında hava yolu ve deniz yolu gelmektedir. Taşımacılık üzerine faaliyetlerini sürdüren firmalar yani genel anlamı ile taşımacılığın ticaretini yapan firmalar bu anlamda yolcuları ve taşınan eşyaları teminat altına almak ve  kişiye güven vermek için seyahat sigortası sistemini uyguladıkları için bu şirketler diğerlerine göre daha fazla tercih edilmektedirler.

Birçok ülkede taşımacılık sektöründe seyahat sigortası zorunlu olduğu için bu sistemin gerekliliği de böylece ortaya koyulmuştur. Sigortacılık ülkemizde çok eski bir alan olmadığı için bu anlamda seyahat sigortası da yeni yeni İşlevsel bir biçimde kullanılmaktadır. Seyahat sigortası içerik olarak çok farklı bir biçimde belirleniyor olsa da genellikle üst düzey teminatlar bu sigorta hizmeti için daha tercih edilebilir bir sistemdir. Eğer kapsam çok dar tutulursa seyahat sigortasının avantajları da ortadan kalkmış olacaktır. Kurumsal ve bireysel tercihlere göre değişen seyahat sigortalarında minimum zaman 1 haftadır. Maksimum ise 1 yıl üzerinden değerlendirme yapılmaktadır.

Bu durum fiyatlandırmayı değiştireceği gibi aynı zamanda paket içeriği de fiyatlandırmayı değiştirecek bir diğer kriterdir. Yurt dışı seyahat yapılacağı zaman çoğu Avrupa ülkesi Schengen vizesi kapsamında seyahat sigortasını zorunlu tutmaktadır. Seyahat sigortasının içine Avrupa ülkelerinin hukuk kuralları da girdiği için yapmış olduğunuz seyahat sigortasının içeriklerine çok fazla dikkat etmek de gerekecektir.

Özellikle üzerinde durulması gereken şartlar ile uyulması zorunlu seyahat sigortası içeriklerini de pakete eklemek daha uygun olacaktır. Bu sebeple seyahat sigortası edinirken sigortanızın başlangıç ve bitiş tarihlerine, gideceğiniz ülkelerin şartnamelerine ve seyahat edecek kişi sayısına dikkat etmek gerekecektir. İnsanlar seyahat sigortalarının içeriklerini ve ne tür avantajlar sağlayacağını çok iyi bir biçimde bilmedikleri için bu sigorta hizmetinin çok fazla gerekli olmadığını düşünüyorlar.

Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri seyahat halinde iken kaza yapma ihtimalinin normalden çok daha yüksek olmasıdır. Düşünülmesi bile kötü olsa da seyahat sırasında yaşanan ölüm, rahatsızlık, kalıcı hasar ve ufak çaplı kazalarda sigorta şirketi sizlerin her türlü ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Bu sebeple sizlerin yaşayacağı en küçük sorunda bile bu sorunun mağduriyet oluşturulmadan atlatılması sağlanmaktadır. Bizlerde bu anlamda çok profesyonel bir bakış açısı ile hareket eden acentemiz ile sizlere sigorta şirketi sağlayıcısı görevi görmekteyiz. Seyahat sigortası gibi son derece önemli bir yapıya sahip olan sigortayı elde etmek için acentemize başvuru yaptığınız zaman hemen bünyemizdeki on beş adet sigorta şirketi sizin için bir fiyatlandırma yapacaktır. Bu fiyatlandırmayı yaparken muhakkak ki standart bir ücretten bahsetmek mümkün değildir. İşte bu sebeple bir veya iki şirket ile çalışan acentelere göre bizim acentemiz son derece avantajlıdır.

Ondan fazla sigorta şirketini bünyemizde barındırdığımız için muhakkak ki bir sigorta şirketi sizin için iyi bir fiyat belirleyecek veya tam anlamı ile sizin istediğiniz şartlarda bir paketi size hazırlayacaktır.